Yazılanların içeriğinin dengesiz olmasından, uzun süreli aralıklardan, kötü esprilerden, güzelliklerden, çirkinliklerden, paylaşımlardan, sessizliklerden, sorulardan, cevaplardan, fikirlerden, kendini beğenmişliklerden blog sahibi sorumludur. Bu durumdan da çok memnundur. Blog ermiş kedi cingöz ve sapsal köpek majör'e ithaf edilmiştir.

18 Haziran 2009 Perşembe

Trafik Muayenesi


Bu yazı bir yol gösterme ve hatırlatma yazısıdır.


Mustim geldiği için (03.06.2009 :)) geleneksel Alanya tatilimizin gerçekleşmesine çok az kaldı. Tabi ki bu geleneksel tatilin en önemli unsurlarından biri de emektar arabacığımız olduğu için kendisine tatile gitmeden önce güzel bir bakım yaptıralım, mutlu olsun o da istedik. Servislerin "paha biçilemez" hizmetlerinin "paha" kısmı bizi bıktırdığı için bu sefer sevgili arabamız ve yol arkadaşımız ile Şaşmaz yollarında buldum kendimi :) 5-6 saatlik bir bakım, onarım, sevgi, yağ, hava filtresi değişimi gibi aşamalar sonrasında bir de uzun zamandır bozuk olan teybimizi değiştirmek için en janjanlısından yeni bir araba radyosu aldık. (dolmuş mavisi ışıkları olan, cd çalarlı, usb ve sd kart girişli, üstüne üstlük kumandalı!!! :D en ucuzunu istedik, bunu verdiler.. diğerlerinin arabayı otomatik pilota alma yetilerinin olduğundan şüpheleniyorum :))
Tüm bu işlemler sırasında muayene süremizin geçtiğini farkedince, muayenede dikkat edilmesi gereken kısımlar için de özel bir ilgi istedik. Örneğin, varlığından bile haberdar olmadığım arka plaka lambaları, arka koltuk kemerleri, yangın tüpü hacmi ve ilkyardım çantası içeriği aslında araç muayenesi için olmazsa olmaz kısımlarmış. Gerekli olanlar listesi http://www.tuvturk.com/ adresinden de bulunabiliyor. Bu sitede aynı zamanda her şehirdeki araç muayene istasyonlarının harita ve iletişim bilgileri ile online rezervasyon sistemi de bulunuyor. Yani eskisinden çok daha kolay işliyor sistem.
Tabi bizim için öyle olmadı... Ruhsatımızın da yaprakları dolmuş olduğu için tüm bu işlemler öncesinde ruhsat yenilememiz gerekiyordu! Bu arada ben işe girmiş olduğum için (bkz: bir sonraki yazı; Stradivarius) ve araba emrime amade olduğum için bu işleri yalnızca benim boş günüm olan Perşembe halletme şansı vardı. Sonuç olarak tüm işlemler sonrası araç muayenesi tamamlanması ve ruhsatın elimize ulaşması bugün oldu!! Ve bir dahaki sefer böyle bir durum olduğunda, veya sizin başınıza geldiğinde, bu işlemi kısaltmak için izlenmesi gereken yolu yazmak istedim :)
Eğer ruhsat sayfanız bittiyse, ruhsatınızı yenilemeniz gerekiyorsa; şöförler odasından Ek-1 formu almak ve doldurtmak gerekiyor. Ankara için, Emniyet Sarayı C kapısı girişinde soldaki kısımdan girip 49 numaralı vezne’ye giderek 1 TL karşılığında 2 adet, boş EK-1 isimli belgeden alıyorsunuz. Belgenin doldurulması içinde yine aynı yerdeki şöförler odasının 48 numaralı veznesine geçerek; ne için bunu doldurtacağınızı söyleyerek, ruhsatınızı (Motorlu Araçlar Trafik Belgesi) ve boş olan 2 adet EK-1 belgesini görevliye veriyorsunuz. Bunu doldurmak için sizden 10 TL alıyorlar. Belge doldurulurken kesinlikle ve kesinlikle kontrol edin, gerekirse yüz kere tekrarlayın, genellikle yanlışlıklar çok sık oluyor.
Sonrasında tuvturk sitesinden öğleden sonraki bir zamana (note to self: yenimahalle, 17:00) randevu alıp, eğer araç düzenli bakıma gidiyorsa aynı gün (nts: şaşmaz) aracı bakıma götürüp, muayeneden geçecek hale getirmelerini isteyip, bakımdan direk muayeneye geçerek bir günde işleri halledebilirsiniz. (Dikkat! Eğer araç düzenli bakıma gitmiyorsa, balata değişimi gibi işlemler olacaksa, bu işlemler sonrası muayeneye girmeden önce 1 hafta aracın kullanılması daha iyi oluyor).
Muayene istasyonuna giderken yanınıza her ihtimale karşın su, atıştırmalık birşeyler ve gazete almanızı tavsiye ediyorum, randevu ile gitmediyseniz ve sıra beklemeyi göze alıyorsanız hele bunlar yaşamsal faktörler oluyorlar! İstasyonda almış olduğunuz Ek-1 formunu da yanınızda götürüp aracınızın muayenesi sonrasında oradaki yetkililer tarafından doldurulmuş, damgalanmış ek-1 formunuzu ve araç muayene raporunuzu alıyorsunuz. Bu noktada da aldığınız raporu dikkatlice kontrol etmeniz gerekiyor, biz bu nedenle geri döndük iki kere! Kimlik bilgileri ve adresin yanı sıra motor numarası, şase numarası gibi bilgilerin de ruhsatla uyuşup uyuşmadığına detaylıca bakmanızı tavsiye ediyorum.

Daha sonra ruhsat teslimi için sabah 9'da sıra almaya Emniyet'e gidiyor, sıranız geldiğinde ruhsatınızı ve belgelerinizi verip takriben 2 gün sonrasında yeniden Emniyet'ten ruhsatınızı almaya gidiyorsunuz.
Ve çileniz sona eriyor :))

Burada daha detaylıca anlatılmış bir haline rastladım, alıntı bile yaptım ;)

Bekle bizi Turtaş, beyaz şimşek geliyor! :P

1 yorum:

  1. Hahahahaha...
    Benim gibi gece 3te polis memurunun;
    "Hanfendiii, aracınızın muayenesi dolmuş, bağlamak zorundayım..." cümlesiyle arabanın muayenesinin dolduğunu öğrenen, kıvrak bir cevapla "aa evet biliyorum, trafiği aradım bir ay içerisinde yaptırabilirsiniz dediler" diyerek o akşam için arabasını kurtaran birinee, çok ama çok yararlı bilgiler olmuş bu vikipedi tarzındaki yazın..
    Teşekkür ederiz efenim :))

    YanıtlaSil

Teşekkürler! Thanks! Grazie! Danke! Tack! Merci! Misaotra! Gracias!